Radiona.org i Tehnički muzej Nikola Tesla pozivaju na otvorenje izložbe „Titraji strojeva” koje se održava u utorak, 19. studenoga 2024. u 19h. Izložba je otvorena do 8. prosinca 2024. i ulaz je slobodan.
– Vidljivi svijet više nije stvarnost, a nevidljivi svijet više nije san.
Marshall McLuhan, Razumijevanje medija
Izložba „Titraji strojeva” bavi se kretanjima, oscilacijama, rezonancama i frekvencijama u različitim oblicima i formama kroz interaktivne instalacije te audio-vizualne i geometrijske artefakte. Kolektiv Radione istražuje titraje u područjima koji spajaju znanstvene pokuse te ingenioznost hakerske kulture s otvorenom znanošću i “uradi-sam” kulturom. Područje koje u današnje doba zovemo hibridne umjetnosti. Taj spoj različitih pristupa stvara plodnu platformu za eksperimentiranje, izražavanje i društvenu promjenu. Kroz ove međusobno povezane prakse zajednica surađuje na projektima koji često uključuju interdisciplinarne pristupe i potiču otvorenu razmjenu znanja.
Titraj kao temeljna pojava u fizici interesantan je za područja hibridnih umjetnosti zato što omogućuje razumijevanje matematičkih zakonitosti u formatu izložbenih artefakata koji komuniciraju kompleksnije znanje s gledateljem kroz interakciju. Titraj se može definirati kao periodično mijenjanje neke veličine te ponavljanje niza stanja u određenim vremenskim razmacima. Vibracijska kretanja strojeva koja nastaju uslijed mehaničkih sila i dinamičkih opterećenja stvaraju zvučnu atmosferičnost karakterističnu za industrijski zvuk i ambijentalnu drone glazbu. Često su to titraji koji nastaju zbog neravnoteže u rotirajućim dijelovima, istrošenosti ležajeva, neusklađenosti dijelova, kao i zbog rezonancije s prirodnim frekvencijama sustava i pojava koji nas okružuju. Upravo te oscilacije – kolebanja i nestalnosti, odstupanja i greške čine rad u tom području zanimljivim i izazovnim za izlagače. Baveći se oscilacijama bilo nam je nemoguće izbjeći frekvencije i načine na koje se one manifestiraju kroz elektroničke uređaje ili geometrijske strukture.
Hakerska kultura u hibridnim umjetnostima podrazumijeva “uradi-sam” filozofiju i “otvoreni pristup” (eng. open source). Autori Radioninog kolektiva obično koriste softverske alate, kod i hardver kako bi preispitali kako tehnologija djeluje i kako može biti ponovno osmišljena u širem društvenom kontekstu te istražuju nove načine interakcije sa svijetom, tako premošćujući granice između tehnologije, znanosti i umjetnosti. Osim zaigranosti tehnologijama kroz interaktivne instalacije, izložba omogućuje i razumijevanje strukture gradnje geodezijske kupole te uključuje edukativni modul za djecu unutar kojeg se bave savladavanjem gradnje na manjim modelima.
Izložba je dio projekta »Titraji, algoritmi i strojevi« koji Radiona.org provodi u 2024. godini.
Letak možete preuzeti ovdje
Izlažu: Juraj Babić, Igor Brkić, Paula Bučar, Ana & Mislav Cvetko (Peron 8), Zvonimir Domazet, Emard, Ronald Galić, Deborah Hustić, Sandra Maglov, Goran Mahovlić, Fran Masnjak, Damir Prizmić, Aleksandar Vojnić, Alwin Weber, Luka Žuženić.
Autori izložbe: Deborah Hustić, Damir Prizmić
Dizajn: Ivan Klisurić
Za Tehnički muzej Nikola Tesla: Markita Franulić
Radno vrijeme:
Utorak – petak: 10.00 – 17.00h
Subota i nedjelja: 10.00 – 13.00h
Hvala: Dujam Ivanišević, Josip Ćosić, Sven Meler, Hrvoje Đukez
Organizator: Radiona.org
Partner: Tehnički muzej Nikola Tesla
Suradnici: Peron 8, Kamp Velebit
Podržali: Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske