Radionica „Pravične mogućnosti muzejskog sadržaja” u Podgorici

Radionica „Pravične mogućnosti muzejskog zadržaja” koje su održale Željka Bosnar Salihagić i Željka Sušić iz udruge Radiona održala se 24. i 25. listopada 2024. u Kusleovoj kući u Podgorici kao dio projekta „Muzej za sve – Put ka pristupačnijim muzejima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini”.

Podržan je od strane UNESCO-a u okviru zajedničkog projekta “CC4WBs – Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan” te uključuje NVO Kulturni centar Homer, u partnerstvu sa Udruženjem Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine iz Sarajeva i JU Bibliotekom za slijepe Crne Gore. Opći cilj projekta odnosi se na unapređenje rada institucija kulture u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, povećanjem socijalne uključenosti ranjivih grupa u kulturni i kreativni sektor.

Radionicu za muzeje i galerije (24.10.2024.) te za studente Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici (25.10.2024.) održale su ekspertice sa dugogodišnjim iskustvom u realizaciji projekata vezanih za smjernice pravičnosti za sve osobe unutar muzejskog konteksta: Željka Bosnar Salihagić i Željka Sušić iz Udruge “Radiona” iz Zagreba, Milena Milošević Micić iz Zavičajnog muzeja u Knjaževcu i Aida Šarac iz Umjetničke galerije u Sarajevu.

Željka Bosnar Salihagić i Željka Sušić kao nove članice udruge Radiona djeluju u sklopu Radioninih odjela InkluLAB i novo-osnovanog AssistLAB²-a za asistivne tehnologije.

mr.sc Željka Bosnar-Salihagić – muzejska savjetnica, dipl. defektologinja, ekspertica u području prilagodbe prostora, sadržaja i komunikacije s OSI, do 2023. godine djelovala dvadeset i jednu godinu kao ravnateljica Tiflološkog muzeja u Zagrebu. U okviru svog muzejskog djelovanja, dvadeset i osam godina radi na programima prilagodbe sadržaja OSI s naglaskom na osobe oštećena vida. Sudjeluje kao predavač u edukaciji TM Pristupačnost za sve. U Zborniku radova Konferencije  Kultura različitosti publicirala je rad: Socialno uključiv muzej. Sudjelovala kao voditelj tima u EU projektu  UNESCO4ALL (prilagodba UNESCO-vih spomenika osobama oštećena vida). 2011. magistrirala na ERF-u na temu Relacije taktilne percepcije i funkcioniranja i nekih čimbenika u djece oštećena vida. Suautorica je više izložaba, aktivno sudjelovala na brojnim skupovima, objavljivala radove u časopisima Informatica museologica, Peristil, Vijesti muzealaca i konzervatora,  Vidici,  Riječ slijepih, Analima za povijest odgoja i dr.

Željka Sušić diplomirala je na Fakultetu za defektologiju (danas Edukacijsko rehabilitacijski fakultet). Kao defektolog radila je u sustavu odgoja i obrazovanja, a od 1996. radi u Tiflološkom muzeju gdje je stekla zvanje muzejskoge pedagoginje savjetnice i više kustosice. Diplomirala je i na Filozofskom fakultetu, smjer muzeologija na kojem je i magistrirala s temom Istraživanje pristupačnosti Muzeja i galerija za osobe s invaliditetom. Autorica je Stručne koncepcije i novog stalnog postava Tiflološkog muzeja, stručne muzeološke koncepcije izložbe Dodir antike rađen u suradnji s Muzejom Louvre; dobitnica godišnje muzejske nagrade Hrvatskog muzejskog društva; dobitnica je ICOM HR nagrade za najinovativniji program,  autorica je nekoliko desetaka edukacijskih projekta i izložbi; usavršavala se kroz treninge u inozemstvu (RNIB UK), objavljuje u domaćim i stranim stručnim časopisima; članica je  Hrvatskog muzejskog društva, The International Council of Museums (ICOM), Balkan Museums Access Group, Advisory panel Arts & Humanities Research Council Research Networking.Područje interesa su joj ljudska prava, izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom, istraživanje mogućih načina i oblika komunikacija sa stalnim postavima i muzejskim predmetima te ih stavlja u kontekst muzejskog rada. U radu je usmjerena na  jačanje općeg stanja pojedinca, a muzeje vidi kao pogodno okružje za dosizanje tog cilja.

(Izvor: Muzeji i galerije Podgorice)