Radionica: O magnetofonima – iznutra, izvana i okolo

Radionica pod nazivom „O magnetofonima – iznutra, izvana i okolo” pod vodstvom Dubravka Kuhte održava se u srijedu i četvrtak, 26. i 27. ožujka 2025. od 18 sati.

Govorit će se o magnetofonima od stoljeća XIX. do danas, o modernoj muzici (modernoj iz 60tih i 70tih godina XX. stoljeća) koja se pojavila upravo zahvaljujući magnetofonu i raznim oblicima manipulacije zvukom na toj kompliciranoj napravi. Neće se zaboraviti spomenuti razvoj nositelja zvuka (medija) za magnetofone i primjenu (osobito u Hrvatskom zagorju). Za znatiželjne će se objasniti kako napraviti svoj vlastiti magnetofon (uz nešto sreće i demonstrirati).

Za kraj ćemo malo manipulirati zvukom, stvoriti neki muzički broj (na žalost, Dora je već prošla ;), a i dotaknuti čarobni svijet montaže zvuka na magnetofonu koristeći tehniku koja je prisutna već gotovo stoljeće i pol a koja je u svom virtualnom obliku prisutna i u suvremenim računalnim programima za oblikovanje zvuka. 

Prijaviti se možete do utorka, 25. ožujka 2025. točno u podne ovdje: https://forms.gle/sLiFQNixDW5qAARW9
Radionica je besplatna.

O voditelju:
Rođen sam u prošlom mileniju, davne 1957., u malom gradu podno Medvednice koji je danas prerastao u metropolu. Svoj prvi model željeznice, koji sam dobio za šesti rođendan, rastavio sam da vidim kako to radi i to je bilo presudno. Nakon toga sam rastavio još gomilu igračaka, a i skupljih stvari, te od tih dijelova sastavljao “izume”. I tako do današnjih dana (jedino što danas rijetko rastavim nešto što funkcionira!). Upravo zbog tih ideja i moje tvrdnje “da ništa osim teleportacije danas nije neizvedivo, samo je pitanje koliko je netko za realizaciju ideje spreman uložiti novca”, često surađujem s mnogim umjetnicima i institucijama kako bih riješio naizgled nerješive probleme. Osim što sam do sada “riješio” nekoliko velikih, a i ponešto manjih izložbi u Zagrebu i inozemstvu (Zdravo budi!, Here Tomorrow, Biennale u Sao Paulu, Biennale u Veneciji, EXPO 2005. u Japanu, Biennale arhitekture u Veneciji i još mnogo njih), godinama sam u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski bio “tonmajstor”, radio projekte multimedijalnih prostora, da bih na kraju završio u mirovini.  Prije toga sam kroz nastavu kolegija Oblikovanje zvuka, Audio produkcija, Multimedija i Osnove primijenjenog plastičnog oblikovanja ostavio svoje tragove (i uglavnom sretne i zadovoljne studente) na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, Umjetničkoj akademiji u Splitu, Sveučilištu Vern u Zagrebu i Sveučilištu Sjever u Koprivnici. U slobodno vrijeme eksperimentiram s kinetičkom umjetnošću, ponekad dobijem i nagradu, a neki od mojih posljednjih eksperimenata su bili izloženi proteklih godina na Trijenalu hrvatskog kiparstva, Hrvatskom trijenalu crteža, Device_artu, Drava Art bijenalu, THTnagrada@msu.hr…

Podržali:
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
Grad Zagreb
Zaklada Kultura nova