User Tools

Site Tools


project:digitalni_vokabular

This is an old revision of the document!


Digitalni vokabular

Bilješke uz radionicu Digitalni vokabular održanu 11.1. i 12.1.2021. u Radioni.


Terminologija

Emoticon

:-) :-( :'( :O :P <3 D:
¯\_(ツ)_/¯ (^.^) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ಠ_ಠ

  • Emotion + icon
  • Korištenje interpunkcijskih znakova, slovnih znakova i brojeva za prikazivanje slika, najčešće lica i emocija.
  • Zarotirani su za 90° i prate smijer ispisivanja teksta.
  • Postoje brojni stilovi poput Japanskog Kamoji-a, Korejskog i sl. koje koriste proširene setove slovnih znakova iz drugih jezika, poput hiragana, katakana, kanji, Grčkog i ćirilićnog alfabeta i najčešće se čitaju bez rotiranja pogleda.
  • Za ispravan prikaz potreban je font sa širokom jezičnom prokrivenosti (najčešće sistemski Unicode fontovi npr. Arial, Times…)
  • Smatra se da je prve ASCII emoticone :-) i :-( predložio računalni znanstvenik Scott Fahlman 1982. na internet forumu fakulteta kako bi se pomogli u razlučivanju ozbiljnih objava od šala. U stvarnosti, emoticoni su se u različitim varijantama pojavljivali i ranije.

Emoji

😂😨🙈🤷❤️🌊💣🤓🤐👌💩 …

  • Emoji su prave slike, a ne tipografske aproksimacije.
  • Računalo emoji-je tretira kao slovne znakove posebnog (emoji) jezika, što znači da se oni mogu slati i copy-paste-ati kao običan tekst.
  • Vizualne forme emoji-a definirane su kroz posebne fontove, pa se same prikazi mogu razlikuju ako se razmjenjuju između različitih operativnih sustava i servisa.
  • Kroz Unicode standard definirana je pozicija svakog emoji-a u fontu. Standard se redovito ažurira i proširuje https://unicode.org/emoji/proposals.html
  • Prvi emoji-ji kreirani su krajem 90-tih od strane NTT DoCoMo, Japanske komunikacijske korporacije.

Stickeri

  • Stickeri (naljepnice) su posebno formatirane slike, najćešće bez pozadine, koje je moguće “lijepiti” u neposrednoj digitalnoj konverzaciji.
  • Stickere podržavaju sve relevantne messaging aplikacije/servise (WhatsApp, FB Messanger, Viber, Telegram, Signal…)
  • Za razliku od emojia za stickere ne postoji univerzalni standard već se njihova tehnička implementacija razlikuje od aplikacije do aplikacije/servisa.
  • U pravilu se radi o kvadratim rasterskim (bitmap) slikama s transparentnom pozadinom
  • Postoji velik broj dostupnih sticker paketa, a relativno jednostavno ih možemo i sami kreirati i distribuirati.
  • Postoje i animirani i zvučni stickeri, no njih podržava manji broj aplikacija. S obzirom na to da su za izradu takvih stickera potrebni posebni posebni alati, izvan opsega su ove radionice.
  • Oprez: stickeri i sticker packovi korišteni u konverzacijama u pravilu postaju javni i nije ih moguće naknadno izbrisati za sve korisnike.

Crtanje stickera

Slike je moguće izraditi na više načina:

  1. Crtanjem ili obradom fotografija pomoću grafičkih alata (photo/image editors) na računalu, tabletu ili smarthone-u
  2. Manipulacijom postojećih stickera korištenjem smartphone aplikacija
  3. Crtanjem ili kolažiranjem analognim tehnikama, pa naknadnom digitalizacijom

Preporuka je pripremljene slike za stickere exportati u PNG formatu veće rezolucije npr. 1000×1000px s transparentnom pozadinom i s malom marginom. Svaki sticker treba eksportati kao posebnu sliku. (S obzirom na to da se sticker često koristi preko drugog slikovnog sadržaja, ponekad je poželjno da sticker ima vanjski rub.)

Prebacivanje u messaging aplikaciju tj. izrada sticker paketa razlikuje se od aplikacije do aplikacije. U slijedećem poglavlju su detaljne upute za vaćinu relavatnih aplikacija.

Korisni grafičkih alati:

Detaljnije o formatima slikovnih datoteka

Ovo su uobičajeni formati datoteka u kojima se pripremaju i spremaju stickeri. U praksi je najbolje raditi u vektorima ili s PNG datotekama više rezolucije, pa prema potrebi smanjiti i napraviti konverziju u odgovarajući format.

Kvaliteta Transparencija Animacija Kompatibilnost
PNG 👍 Visoka Da (alpha kanal) Da (APNG) Velika
WebP Visoka (podržava i lossy kompresiju) Da (alpha kanal) Da Mala
GIF Niska (max 256 različitih boja) Da (samo jedna boja) Da Velika
SVG Maksimalna Da Da (SVG/SMIL) Srednja

Brisanje pozadina

Najćešće kod pripreme slike za sticker želimo izbrisati pozadinu oko motiva – kako sticker ne bi izgledao kao obična kvadratna slika. Brisanje možemo značajno olakšati ako odaberemo ili snimimo fotografiju ispred jednolične pozadine, pri difuznom osvjetljenju (npr. za vrijeme oblačnog dana). U profesionalnom foto/video svijetu za tu primjenu najčešće se koriste green ili blue screen i studijska rasvjeta.

Brisanje (“izbijanje”) pozadine sa slika može se donekle automatizirati koristeći brojne grafičke alate. Ipak, za kvalitetan rezultat često je potrebna dodatna ručna obrada ruba selekcije.

Ako motiv crtate iz nule, vektorski ili rasterski, ovaj korak možete u potpunosti izbjeći ako pri kreiranju vodite računa o tome da crtate na posebnom layeru (odvojenom od pozadine/backgrounda)


Izrada sticker paketa

Signal

Izradu sticker paketa moguća je putem službene Desktop aplikacije. Uz svaki sticker moguće je pridijeliti emoji, pa će pri slanju emoji-a biti sugeriran taj sticker.

Viber

Viber dolazi s integriranim sticker editorom, pa nije potrebno koristiti dodatne alate.

WhatsApp

Telegram

Izrada sticker paketa vrši se putem Sticker bot-a 🤖. Ako mu pošaljete bilo koju poruku, dobiti ćete listu dostupnih komandi (npr. /newstickerpack). Pripremljene stickere je potrebno prethodno prebaciti u PNG transparentne pozadine i rezolucije 512×512 px. Uz svaki sticker moguće je pridijeliti emoji, pa će pri slanju emoji-a biti sugeriran taj sticker.

Ostali messageri

Stickeri se u većinu drugih instant messagera mogu uvesti preko Gboard aplikacije (Google keyboard). To možemo napraviti pomoću jedne od ovih aplikacija:


Izrada olovke / stylusa

za crtanje na smartphone-u ili tabletu.


Inspiracija

On-line GIF i sticker provideri

History

Artworks

Shigetaka Kurita, NTT DOCOMO’s original set of 176 emoji (MoMA)

Yuri & Neil - Dolphin

Emoji music video | Boring Angel by Oneohtrix Point Never | Random Acts

The Garden of Emoji Delights Triptych Animation by Carla Gannis

Resources

project/digitalni_vokabular.1632461986.txt.gz · Last modified: 2021/09/24 07:39 by dp