Radionica osnova elektrotehnike i elektronike za umjetnike i druge čudake (a mogu se priključiti i obična ljudska bića) pod vodstvom Dubravka Kuhte održava se u utorak i srijedu, 21. i 22. svibnja 2024. od 18:00 do 21:00h u Radioni.
- Elektronika ili elektrotehnika? Povijesno, elektronika je područje elektrotehnike (od kada su se pojavile elektronke – A kaj je pak to???).
- Na što rade apsolutno svi električni i elektronički uređaji?
- Teče li struja? Ako teče koliko je to brzo?
- Veliki broj elektroničkih uređaja može raditi na baterije, znači li to da nije opasno prčkati po njima?
- Kada je „izumljen“ lcd monitor?
Odgovore na ta i mnoga druga pitanja istražit ćemo i objasniti na radionici. Za neke tvrdnje neće biti vremena da ih razjasnimo i njih ćete morati prihvatiti „zdravo za gotovo“.
Dubravko Kuhta tako kaže sljedeće o radionici:
Razotkrit ćemo i tajne osnovnih elektroničkih komponenata, na svu sreću njih nema puno. Cijela elektronika temeljena je na dvije osnovne vrste elemenata – pasivnim i aktivnim. Pasivnih elemenata ima čak tri, a aktivan je jedan, ako malo nategnemo možemo reći da su dva.
A oni razni IC (integrirani sklopovi ili integrirci) i mikrokontroleri ili mikro računala kojih ima na milijune različitih vrsta sastavljeni su od tih pet osnovnih, samo međusobno pametno i na zanimljiv i koristan način povezanih elemenata.
Objasnit ćemo i naizgled nevažnu, ali vrlo važnu stvar, a to je dokumentacija, ili električka shema s ponekim komentarom. To saznanje o dokumentaciji dođe s godinama. Jednostavno je prema nekoj shemi realizirati elektronički sklop ili smisliti neki vlastiti koristan elektronički sklop i napraviti ga, ako nije jako kompliciran čak i “iz glave”, ali kada nakon puno godina pouzdanog rada zakaže neki od elemenata, ili ga je potrebno iz nekog razloga modificirati, onda počinju igre bez granica. Najčešće izblijede oznake na komponentama, svih 50 žica je iste boje, a kućni ljubimac u obliku hrčka ili zamorca ih se dohvatio i svidio mu se okus šarene izolacije. Bez adekvatne dokumentacije takav uređaj možemo samo arhivirati u reciklažno dvorište ili potrošiti značajan broj sati pokušavajući proniknuti u njegove tajne (nakon što sam nekoliko puta “ubio” gomilu vremena pokušavajući proniknuti u tajne sklopa kojega sam ja osobno nekada davno zamislio i proizveo počeo sam shvaćati važnost dokumentacije, pa makar se sastojala od zapisa na šarenim post-it papirićima, računima s neke kave ili salveta iz restorana.
Da, preporučam da se prije dolaska na radionicu podsjetite fizike za osmi razred osnovne škole i Ohmovog zakona, ostat će nam više vremena za druge stvari.
RADIONICA JE POPUNJENA: HVALA NA RAZUMIJEVANJU. Ukoliko netko od prijavljenih odustane, otvorit ćemo nekoliko mjesta za nove polaznike.
O voditelju:
Rođen sam u prošlom mileniju, davne 1957., u malom gradu podno Medvednice koji je danas prerastao u metropolu. Svoj prvi model željeznice, koji sam dobio za šesti rođendan, rastavio sam da vidim kako to radi i to je bilo presudno. Nakon toga sam rastavio još gomilu igračaka, a i skupljih stvari, te od tih dijelova sastavljao “izume”. I tako do današnjih dana (jedino što danas rijetko rastavim nešto što funkcionira!). Upravo zbog tih ideja i moje tvrdnje “da ništa osim teleportacije danas nije neizvedivo, samo je pitanje koliko je netko za realizaciju ideje spreman uložiti novca”, često surađujem s mnogim umjetnicima i institucijama kako bih riješio naizgled nerješive probleme. Osim što sam do sada “riješio” nekoliko velikih, a i ponešto manjih izložbi u Zagrebu i inozemstvu (Zdravo budi!, Here Tomorrow, Biennale u Sao Paulu, Biennale u Veneciji, EXPO 2005. u Japanu, Biennale arhitekture u Veneciji i još mnogo njih), godinama sam u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski bio “tonmajstor”, radio projekte multimedijalnih prostora, da bih na kraju završio u mirovini. Prije toga sam kroz nastavu kolegija Oblikovanje zvuka, Audio produkcija, Multimedija i Osnove primijenjenog plastičnog oblikovanja ostavio svoje tragove (i uglavnom sretne i zadovoljne studente) na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, Umjetničkoj akademiji u Splitu, Sveučilištu Vern u Zagrebu i Sveučilištu Sjever u Koprivnici. U slobodno vrijeme eksperimentiram s kinetičkom umjetnošću, ponekad dobijem i nagradu, a neki od mojih posljednjih eksperimenata su bili izloženi proteklih godina na Trijenalu hrvatskog kiparstva, Hrvatskom trijenalu crteža, Device_artu, Drava Art bijenalu, THTnagrada@msu.hr…
Podržali:
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
Grad Zagreb
Zaklada Kultura nova