Hackathon Suptilne tehnologije: Bio-elektroničke dimenzije, br. 1. – Zagreb
20. – 24.05.2014. @ Tehnički muzej Zagreb
24.05.2014. @ Klub SC, Studentski centar Zagreb
Hackathon Suptilne tehnologije: Bio-elektroničke dimenzije, br. 2. – Deringaj – općina Gračac
19. – 24.08.2014. Više: https://radiona.org/hackathon-subtle-technologies-no-2-deringaj/
Hackathon Suptilne tehnologije: Bio-elektroničke dimenzije, br. 3. – Osijek
03. – 05.10.2014.
PR corner: Hackathon_najava; Hackathon_opis; Hackathon Suptilne tehnologije_Zagreb_program; vizuali: Hackathon_1; Hackathon_2; Hackathon_3; Hackathon_4; Hackathon_5
Hackathon1_letak
RASPORED PROGRAMA
20. – 24. svibnja, 2014. – ZAGREB
Svi programi su besplatni!
Radionica:
Kruno Jošt & Danijela Zoroja: Geodezijska kupola, solarni paneli za HHO, satelitski internet
Vrijeme radionice: 21. svibnja, 2014., 10-15h
Mjesto: Tehnički muzej
Broj polaznika: neograničen
O radionici:
Radionica slaganja geodezijske kupole (TheDome) prema idejama arhitekta Backmuster Fullera u sklopu koje je predviđen uvodni dio u vidu predavanja, te praktični dio slaganja kupole. Budući da se program kupole može napajati iz iz alternativnih izvora energije poput solarne energije, radionica će uključiti i dio koji se tiče slaganja i optimizacije solarnih HHO panela te mogućnosti satelitskog Interneta.
O voditeljima:
Kruno Jošt – medijski umjetnik i jedan od osnivača udruge UKE – Urbana kultura i edukacija. Joštova transdisciplinarna umjetnička praksa kroz korištenje novih medija te izborom nekonvencionalnih metoda obuhvaća proučavanje društva, medija, kulture, novih tehnologija i svjesnosti. Studirao je na ALU Zagreb, Gerrit Rietveld Academie u Amsterdamu na smjeru “Free Direction” te nove medijske umjetnosti na Transart Institute gdje i drži MFA u New Media Art.
Medij njegovog rada odgovara temi koju proučava, a uključuje i umjetničke intervencije, hackiranje medija, performans, digitalnu umjetnost i korištenje otvorenih tehnologija (FOSS), video, korištenje digitalnih arhiva, nekonvencionalna glazba i zvuk, i sl. Zajedničko u Joštovim radovima je njegov interes za proces rada, a ne u izradi krajnjeg djela te u ne-konvencionalnom načinu izlaganja koje obuhvaća, ali i inicira, grupno djelovanje kroz socijalno angažirani umjetnički rad.
Danijela Zoroja, eko-aktivistica i ekonomistica po struci, već niz godina aktivno radi u sklopu uspješnog projekta socijalnog poduzetništva Humana Nova iz Čakovca pri kojoj je zadužena za koordinaciju reciklaže i prodavaonica, prethodno je radila sedam godina u trgovačkom poduzeću Merkur. Danijela Zoroja reciklira i prerađuje sve što joj padne u ruke, posebno ako je vezano uz ekološke i samoodržive teme.
Radionica je otvorenog tipa, te nisu potrebne prijave.
Upgrade!Zagreb: Anti-kancerogeni vrt Zagreb
Vrijeme : 21. i 22. svibnja, 14-18h
Mjesto: Tehnički muzej
Marina Petrovic i Maja Kalogera će u ime Upgrade!Zagreb-a prezentirati projekt Anti-kancerogeni vrt Zagreb. Antikancerogeni vrt je interdisciplinarni pilot projekt, koji se u nekoliko crta naslanja na tri već postojeća projekta. Prvi projekt je rad prof. Željka Sobotke, osnivača Prirodoslovnog društva Ljekovita biljka, drugi projekt je online databaza doktorice iz Indije, Anushe Bhaskar, Cancer Plants Databasem, dok je treći projekt Anti-cancer Survival Kit preminule profesorice novih medija Beatriz da Costa i njenih suradnika, Anti-cancer Survival Kit.
Posjetitelji će biti upoznati sa detaljima projekta, te tom prilikom prolistati kroz bazu biljaka i upoznati se s njihovim ljekovitim svojstvima koji nam pomažu pri iscjeljenju, detoksikaciji i vraćanju ravnoteže u tijelo. Tom prilikom će autorice predstaviti i vertikalne vrtove koji su napravljeni koristeći recycling i upcycling metode prerade i korištenja plastičnih proizvoda koji bi inače odbačeni štetili okolišu i tako i nama samima.
Web: http://wowm.org/uz/acg/
O voditeljici:
Maja Kalogera je interdiciplinarna umjetnica. U svom radu koristi se crtezom, videom, prostorom i programiranjem. Zavrsila je Skolu primjenjenih umjetnosti i dizajna, slikarski odjel i Arhitektonski fakultet u Zagrebu, gdje zivi i radi. Clanica je HDLU. Samostalno i skupno izlaze od 1998. u zemlji i inozemstvu.
Dnevne mini radionice za djecu LED throwies
Vrijeme radionica: 21. – 24. svibnja, 2014. (16-17h)
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 6 max
Voditeljice: Deborah Hustić & Marina Petrović
O voditeljicama:
Deborah Hustić – medijska umjetnica, blogerica i kustosica. Osnivačica Body Pixel Studija i Textil{e}tronics-a, projektna menadžerica i kustosica Udruge za razvoj ‘uradi sam’ kulture – Radiona. Bavi se nosivom tehnologijom, device artom, open source hardverom i sound artom (DIY glazbeni instrumenti). Sudionica niza festivala, izložbi i konferencija u domeni DIY / DIWO elektronike, novih medija i intermedijske umjetnosti. Bavi se razvojem edukacije putem radionica u područjima koja spajaju umjetnost, znanost i tehnologiju. U zadnjih nekoliko godina istražuje i radi na održivim modelima kulturnog menadžmenta za hackerspace-ove i makerspace-ove. S vremena na vrijeme piše o intermedijskim umjetnostima za kataloge izložbi i sl. Članica benda za eksperimentalnu elektroniku MMessy Oscillators. Diplomirala komparativnu književnost i etnologiju, s naglaskom na izvedbene tjelesne prakse. Živi i radi u Zagrebu.
Marina Petrović rođena je u Zagrebu, gdje trenutno završava fakultet ekonomskog usmjerenja. Svoje slobodno vrijeme troši u udrugama i organizacijama koje se bave ljekovitim biljkama i održivim načinom života i na različitim radionicama koje istražuju novomedijske i interdisciplinarne vještine. Smatra kako postoji zaboravljeno znanje kako komunicirati s prirodom i tako čitati poruke i znakove koje nam ona šalje, a mogu nam pomoći pri iscjeljivanju i liječenju mnogih bolesti. Aktivni je član Radione i bivšeg I’MM laba gdje je prošla mnoge elektroničke i biološke radionice tipa open –source koje su joj pomogle da shvati kako su teški pojmovi i komplicirane elektronike ponekad samo riječi na papiru.
Davor Jadrijević: Peltierov termoelektrični generator i termomotor od memorijskog materijala
Vrijeme radionice: 21. svibnja, srijeda, 18-20h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: neograničen
O radionici:
Radionica će se baviti izradom i mjerenjem vrijednosti termoelektričnog efekta Peltier (https://www.dropbox.com/sh/gu5gd62iw19k1u8/_qAho2Vouc/davor/davor_jadrijevic_peltier.ppt), nakon čega će polaznici biti upoznati s tajnama toplinskog motora od memorijskog metala. Uređaji za rad troše energiju, pretvarajući je iz jednog oblika u drugi. Niti jedna pretvorba nije savršena, uvijek postoje gubici i jedan dio energije se nepovratno pretvori u toplinu. Svaki oblik energije na kraju beskonačnog broja ciklusa pretvorbi završava u obliku topline. Uređaj koji bi pretvarao toplinu natrag u mehaničku ili električnu energiju koristeći se sasvim malim razlikama u temperaturi proizvedenim kao nusprodukt rada drugih uređaja ili prirodnih ciklusa, bio bi praktičan izvor besplatne energije.Napredna metalurgija omogućila nam je leguru nikla i titana u obliku tanke žice čarobnih svojstava pamćenja oblika koja reverzibilno rekristalizira na temperaturama iznad 70°C, mijenja svoja mehanička svojstva te poprima oblik koji je zapamtila kada je bila zagrijana na temperaturama iznad 500°C. Pomoću žice od memorijskog metala napravili smo sasvim jednostavan motor koji toplinu pretvara u mehaničku energiju.
O voditelju:
Davor Jadrijević Emard, dipl. ing. elektrotehnike i mr. sci. fizike, bavi se egzotičnom tehnologijom i prati DIY (uradi-sam) projekte kojima se prenamjenjuju uređaji iz svijeta standardne tehnologije zato da bi domišljatošću mogli poslužiti u neke druge, nove svrhe. Unatrag nekoliko godina bavi se Teslinim bežičnim prijenosom energije, koji je više puta izveo ili predstavio u javnosti pred inozemnom i domaćom publikom na događanjima poput: 26th Chaos Communication Congress (26C3), Berlin (http://vimeo.com/8469353); PechaKucha Night Zagreb vol. 6; Eurocon / Sferakon, Zagreb; Istrakon, Pazin; Liburnicon, Opatija, Device_art, itd. Voditelj niza radionica, u I’MM_ Media labu održao uspješnu radionicu: DIY Arduino – Arduino from Scratch. Izlaže i djeluje u okviru Radioninog umjetničkog programa. Trenutno voditelj robotičke sekcije laba.
Radionica je otvorenog tipa, te nisu potrebne prijave.
Maja Kohek: Radionica Geek’s Garden, no.1. – recikliranje tehnološke opreme za uzgoj biljaka
Vrijeme radionice: od 22. svibnja, 14-16h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 8
O radionici:
Proporcionalno brzim i velikim razvojem računalne industrije, razvija se i velika količina elektroničkog smeća koje nagrđuje i onečišćuje planetu. Kako se riješiti elektroničke opreme koja više nije u modi? Možda recikliranjem? Da! Na radionici polaznici će naučiti što i kako mogu napraviti sa starim kompjuterskim kućištem, tastaturom, CD-om, mišom.
Zelena reciklarna traži alternativne i kreativne pristupe obrađivanja rezultata tehnološkog doba i njegovih relikata u kontekstu samoobnovljivog razvoja. Zelena reciklarna je eko vrt za domaću uporabe i brine se o vitalnosti i zdravlju svakodnevne upotrebe novih tehnologija. Za recikliranje će se koristiti računalna kućišta, miševi, tipkovnice, kutije od cd-a, te stara oprema
O voditeljici:
Maja Kohek je po obrazovanju univ.dipl. kultuloginja in socijalna antropologinja. Njena zanimanja su usmjerena u istraživanje društvenih odnosa, odnosa prema prirodi, angažiranom društvu i suradničkim praksama. Djeluje u više nevladinih organizacija u Hrvatski i Sloveniji koje djeluju na području umjetnosti, kulture, ekologije i društvenog razvoja. Također povremeno izlazi radi etnografsko, terensko i antropološko istraživanje. Od 2012. godine aktivna je u udruzi UKE – Urbana kultura i edukacija te surađuje s Krunom Joštom s kojim je uspješno predstavila svoje radove na više suradničkih izložbi, od kojih su značajnije ‘Izza Meja’ u galeriji Scheier, ‘Suradnički umjetnički laboratorij eksperimentalne digitalne umjetnosti’ u zgradi Zrinski u Čakovcu te Geek’s Garden u Zavodu K/6 u Ljubljani. Ko-kurirali su dvije izložbe uključujući izložbu suvremene umjetnosti o recikliranju, novim tehnologijama, otvorenim tehnologijama i softveru otvorenog koda te samoodrživosti nazvanu “Bricolabs” za vrijeme festivala Pixelache u Helsinkiju, Finska.
Radionica je otvorenog tipa, te nisu potrebne prijave.
Tanja Minarik: Osnove video mapiranja
Vrijeme radionice: 22. svibnja, četvrtak, 18h-20h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 12 max
O radionici:
Cilj ove radionice namijenjene početnicima u svijetu video mapiranja je zajedničko pretvaranje površine geodetske kupole u dinamičku video instalaciju. Alati koje ćemo koristiti za prilagodbu projekcija površinama koje nisu pravokutne su Resolume Arena i Little Projection Mapping Tool.
U prijavi navedite posjedujete li laptop i koji operativni sustav koristite, te imate li dostupan projektor kojeg biste mogli koristiti tijekom trajanja radionice.
O voditeljici:
Tanja Minarik, multimedijalna umjetnica s dugogodišnjim iskustvom na području VJ-inga i live video performansa. Članica je A/V benda Žen, kućna VJ-ica eksperimentalnog elektronskog benda MMessy Oscillators, te pod imenom Tanja i 400 zečeva, rezidentica na klupskim događajima Pistolero, Krüzer i ZbeLeTron.
Prijave za sudjelovanje na e-mail: radiona.org@gmail.com
Polaznici se mole da napišu nekoliko rečenica o sebi i zašto žele sudjelovati na radionici, te koji operativni sustav koriste na svojem laptopu. Ukoliko posjedujete vlastiti projektor ponesite ga na radionicu.
Valent Beatbuster Samardžija: Uhvati ritam – elektro radionica za djecu i odrasle
Vrijeme radionice: 23. svibnja, petak, 14 -15.30h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 12 max
O radionici:
Na Beat Busters radionici ritma imat ćete priliku svirati u orkestru udaraljki pod vodstvom Valenta Samardžije Beat Bustera. Nije potrebno nikakvo predznanje, koncentracija, niti instrument. Na jednostavan i duhovit način uživat ćete u svojoj javnoj izvedbi originalne kompozicije, a oni koji ostave e-mail, dobiti će i snimku!
O voditelju:
Gitarist i producent Valent Samardžija a.k.a. NT Wave surađivao je posljednjih godina na projektima kvalitetne glazbe, žanrova od fusiona (Con Fusion), future jazza (Kontrapunkt), ethno electro (LessThanAMinute), electro live (Tobogan), dnb (Generation81) … Član je electro performers tima Beat Busters koji se bave inovacijama u području nastajanja glazbe uživo na neobičnim predmetima, i elektroničkim spravama. Suosnivač je udruge ViBRa koja se već godinama ističe u svim domenama glazbe, od produkcije glazbe, do zalaganja za veću prisutnost kvalitetne domaće glazbe u domaćim medijima i u promociji hrvatske u svijetu. Neki od projekata su MIMO i Beat Manifest.
Web: http://www..beat-busters.com/artists/beat-busters-crew
Radionica je otvorenog tipa, te nisu potrebne prijave.
Biohakerska prezentacija / radionica:
Matea Capan & Siniša Mraović: Recikliranje papira pomoću gljiva bukovača
Vrijeme radionice: 23. svibnja, petak, 16h-18h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 8 max
O radionici:
Radionica se sastoji od 2 dijela: prezentacije i praktičnog dijela. Prezentacija uključuje sistematiku i biologiju gljive bukovače, njezinu kulinarsku uporabu i uporabu bukovače i nekih drugih gljiva u bioremedijaciji. Nakon prezentacije slijedi praktični dio gdje će polaznici dobiti pripremljeni papir i micelij bukovače te će sami pripremiti blokove od papira i micelija kojeg će ponijeti doma i gledati kako iz njega rastu gljive i kako taj papir s vremenom nestaje. Cilj radionice je približiti ljudima praktičnu uporabu micelija u rezgradnji i pretvorbi papira u gljive.
O voditeljima radionice:
Matea Capan – trenutna studentica lovstva i zaštite prirode svoju ljubav prema gljivama gaji već zadnjih 5 godina. Pronalazi razne načine kako upotrijebiti micelij osim za plodonošenje, uz to voli hodati šumom i učiti o samoniklim gljivama i biljkama. Plan za budućnost je baviti se vanjskim uzgojem gljiva i podučavati ljude kako da sami uzgoje iste.
Siniša Mraović– student agronomije, interes za gljive se pobudio 2006. i tek nakon što upoznaje Mateu stvari kreću u praktičnom smjeru.Također dijeli isti životni cilj s Mateom – pokrenuti vlastiti posao i educirati ljude o mogućnostima uporabe micelija.
Bruno Blažinč: Processing + Arduino
Vrijeme radionice: 24. svibnja, subota, 11 – 13h
Mjesto: Radiona, Kavez, Klub SC, Studentski centar
Broj polaznika: 6 max
O radionici:
Processing je vrsta programskog jezika baziranog na simplificiranoj varijanti Java programskog jezika i integriranog razvojnog sučelja koje se od 2001. godine sistematično koristi u vizualnim umjetnostima povezanima s novim medijima, interaktivnim i generičkim dizajnom, vizualnom komunikacijom i glazbom. Na ovoj radionici polaznici će pokušati spojiti Processing s Arduino mikrokontrolerom.
O voditelju:
Bruno Blažinč – razvojni programer (developer) za ActionScript 3.0 (Adobe Flash) i Java programski jezik s iskustvom u projektima realnog sučelja i interaktivnosti na Internet mrežama, ekspert za 3D printanje (Ultimaker) i Arduino mikrokontrolere. Radi tehničku podršku i programiranje za mnoge hrvatske novomedijske umjetnike i kulturna događanja u Hrvatskoj. Jedan od osnivača I’MM_ Media laba u Zagrebu, te su-osnivač i član Upravnog vijeća Udruge za razvoj ‘uradi-sam’ kulture – Radiona.
Prijave za sudjelovanje na e-mail: radiona.org@gmail.com
Polaznici se mole da napišu nekoliko rečenica o sebi i zašto žele sudjelovati na radionici, te koji operativni sustav koriste na svojem laptopu.
Predavanje:
Hrvoje Spudić: DIY ekološka fotokemija
Vrijeme predavanja: 24. svibnja, subota, 14 -15:30h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
O predavanju:
u doba digitalne fotografije filmskom kemijom bave se još samo entuzijasti koji često nemaju potrebnu tehnologiju za zaštitu sebe i okoliša od štetnih fotografskih kemikalija. zato je danas, možda više nego ikada, potrebno razmotriti manje opasne i ekološki prihvatljivije alternative: razvijači na bazi kave, vina, čaja, sode za pranje i vitamina c, fiksiri na bazi morske soli i filmska kemija od ostalih lako nabavljivih kućanskih namirnica bit će približeni i objašnjeni kroz niz primjera i receptura.
O predavaču:
Hrvoje Spudić studira arhitekturu i bavi se DIY elektronikom i fotografijom. U fokusu interesa su mu eksperimenti pri razvijanju filma te izrađuje jednostavne kamere poput one iz skenera ili kutije cigareta. Jedan je od tehničkih savjetnika I’MM_ Media laba Kulture promjene pri SC-u. Svojim radovima sudjeluje na izložbama, koncertima i prezentacijama laba, a radom Scanner camera sudjeluje kao član I’MM_a na Device_art-u 4.012 u Pragu. Do sada vodio radionicu ‘Elektroničke minijature’ pri I’MM_u, te radionicu stereo i pinhole kamere u sklopu programa Klubvizija u SC-u. Su-autor izložbe Elektroničke minijature I’MM_ Media laba predstavljenje u ožujku 2013. godine u Nano galeriji.
Radionice:
Filip Kovačić Popov: DIY 3D printanje i bootstraping
Vrijeme radionice: 24. svibnja, subota, 16 – 18h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 8 max
O radionici:
3D printanje pomiče granice mogućega u maker svijetu već nekoliko godina. Iako sam tehnologija 3d printanja i aditivnog modeliranja postoji preko 40 godina.Tek 2007. godine pokreče se RepRap pokret s idejom homemade i diy 3d printera dostupnih svima. Ubrzo nastaju mnoge inačice 3d printera kako i različiti pristupi izradi istih. Radionica će vas upoznati s osnovama mehanike 3d printera, izborom dijelova te gdje i kako naći iste. Uz live printanje ne jednom homemade printeru posjetitelji se mogu okušati u izradi 3d modela pomoću računala ili putem mobilnih uređaja.
O voditelju:
Filip Kovačić-Popov – Dugogodišnji zaljubljenik u elektroniku i sve što se pokreće na struju. Prvi susreti sa robotikom 2006. godine na Drugim hrvatskim borbama robota. Nakon otkrića robotike kreće u smjeru biomimikrije te 2008. godine završava prvog više nožnog robota (hexapod). 2006. – 2009. sudjeluje na većini hrvatskih te nekoliko internacionalnih sajmova Inovacija i tehničkih tvorevina. 2011. godine kreće na put u svijet 3d printanja i aditivnih tehnologija. Trenutno studira na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Prijave za sudjelovanje na e-mail: radiona.org@gmail.com
Polaznici se mole da napišu nekoliko rečenica o sebi i zašto žele sudjelovati na radionici.
Marin Bašić: FPGA integrirani sklop
Vrijeme radionice: 24. svibnja, subota – 18 – 20h
Mjesto: Mobile Art Dome, Tehnički muzej
Broj polaznika: 8 max
O radionici:
Na primjerima Altera MAX i Cyclone II FPGA pločice polaznici će dobiti uvod u open source jezgre pod intelektualnim vlasništvom implementirane na programibilnoj logici. Cilj je radionice upoznavanje s takvom tehnologijom za one koji se nisu dosad s tim susreli. Radionica nije predavanje o sintaksi HDL jezika već demonstriranje mogućnosti takve tehnologije i motivacija onima koji žele naučiti HDL jezike kao i njihovu sintezu na programibilnoj logici (FPGA, CPLD). Naravno, da ne bi to sve bilo pusta priča i suhoparna prezentacija polaznici će uzeti primjer projekata na stranici http://opencores.org/projects i složiti ga na svojoj pločici, te demonstrirati kako radi. Više o open source jezgrama na homepageu opencores stranice:http://opencores.org
O voditelju:
Marin Bašić diplomirao je informatiku i radi kao razvojni programer ugradbenih računalnih sustava. U slobodno vrijeme ‘igra se’ s elektronikom radeći različite hobby projekte najviše u području robotike. Glavno područje ekspertize su mu mikrokotroleri (ARM and Atmel AVR)
s njihovom pripadajućom arhitekturom i sučeljima uz korištenje žičanih ili bežičnih protokola. Od nedavno je član udruge Radiona s ciljem upoznavanja ljudi sličnih interesa i daljnjeg rada na DIY elektronici.
Radionica je otvorenog tipa, te nisu potrebne prijave.
Tina Auer, Fouad Asfour, Cecilia Carlsson, Deborah Hustić: Garden of Failures
Uskoro više!
Koncert What the Hack? Čista sintetika
Ultimativni elektronički dernek za sve ljubitelje DIY elektronskih instrumenata, gitarskih pedala i plastičnih sintića
Vrijeme koncerta: 24. svibnja, subota – od 21h
Mjesto: Klub SC, Studentski centar
Nastupaju:
Tin Dožić // Ivan Jovanovac // Kruno Jošt
Eva Badanjak // Sara Ercegović // Tanja Minarik // Dina Jokanović // Ivona Ivković
Lite Oscillators: Dominik Markušić // Ana Labudović // Franka Tretinjak
MMessy Oscillators + drop in narod
{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}{{{{{{{{{{{{{{}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}
Koncept i organizacija: Deborah Hustić
Izvršna organizacija: Marina Petrović
Dizajn: Ana Labudović
Partnerska organizacija: Maja Kohek, Ivan Jovanovac
Organizator: Radiona.org (Zagreb)
Su-organizatori: UKE (Varaždin) / Istok (Osijek)
Partneri: Tehnički muzej, Kultura promjene Studentskog centra
Realizirano kroz mrežu Clubture u sklopu programa “Clubture-HR 2014.”
Financijski podržali Zaklada Kultura Nova, Ministarstvo kulture RH, Grad Zagreb