User Tools

Site Tools


exhibits

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
exhibits [2019/11/14 23:02] – [Netographies + HoloGRAM BOX] dpexhibits [2024/02/27 11:06] (current) dp
Line 1: Line 1:
 +====== Priča o pikselu – Titraji, algoritmi i strojevi, Galeriji Prozori, Zagreb 2024 ======
 +
 +===== PONGwriter (2014) ===== 
 +=== Ivan Klisurić, Damir Prizmić ===
 +
 +PONG igra kao metafora kreativne suradnje. Dodajući se lopticom (idejama) u ograničenom vremenu (deadline), igrači (suradnici) moraju odustati od apsolutne kontrole i prepuštaju se dijalogu i prilagodbi. Pritom stvarajući uvijek drugačije i neočekivane rezultate. Tijekom igre PONGwriter bilježi trag vaših interakcija, a igra završava isprintom grafike odnosno vizualizacije igre u završnom trenutku. 
 +
 +Pogledajte galeriju odabranih grafika i zaigrajte sami ili s vašim omiljenim suradnikom. U ovoj re-instalaciji, grafike se zbog ekoloških razloga ne printaju na printeru već se spremaju u on-line album.
 +
 +Player 1: gore / dole 
 +Player 2: Q / A
 +
 +flickr.com/photos/120253557@N06/with/13124882454
 +
 +===== Millitext / Subpixel tekst (2008) ===== 
 +=== Matt Sarnoff ===
 +
 +Piksel se smatra najmanjim elementom računalne slike koji se može kontrolirati. No, ako iskoristimo činjenicu da se svaki piksel na monitoru u boji sastoji od 3 kolor primara (R-crvena, G-zelena, B-plava), te činjenicu da su kod LCD monitora te kolor komponente raspoređene pravilno jedna do druge – možemo dodatno "povećati" horizontalnu rezoluciju kontrolirajući svaki od "subpixela". Ova tehnika standardno se koristila za zaglađivanje prikaza teksta na LCD monitorima.
 +
 +Millitext tu tehniku gura do krajnjih granica i testira mogućnosti kreiranja najmanje moguće reprezentacije testa na računalnom monitoru. U ovom slučaju tipografije koja svaki slovni znak kodira unutar 1×5 pixela i 2×5 piksela. Tako prikazan tekst na monitoru fizički je jako malih dimenzija i nemoguće ga je pročitati golim okom. Ova tehnika se može koristiti za šifriranje poruka i nije ograničena samo na prikaz teksta – uz napomenu da je za ispravan prikaz i čitanje, grafiku potrebno gledati na LCD monitoru.
 +
 +Koristeći povećalo pronađite male šarene dijelove slike na monitoru i pokušajte dekodirati zapisani tekst.
 +
 +http://www.msarnoff.org/millitext/
 +
 +===== Space Invaders (1998–) ===== 
 +=== Invader ===
 +
 +Invader je anonimni Francuski umjetnik koji 1998. pokrenuo globalni street art projekt "Space invaders". Inspiriran računalnom grafikom i video igricama 1970-1980., umjetnik je estetiku piksel-arta kroz tehniku klasičnog mozaika prenio u street art – kreirajući pokret koji poput virusa pikseliziranim grafikama okupira svjetske metropole i urbane prostore. Jedan je čak završio i u internacionalnoj svemirskoj postaji (ISS). Mozaici često prikazuju vanzemaljce u stilu likova iz klasičnih video igara poput Space Invaders, Pac-Man i sl.
 +
 +Koristeći kvadratiće u bojama, unutar izrazito male rezolucije uobičajene kod ove forme, pokušajte stvoriti unikatni karakter ili vašeg vanzemaljca.
 +
 +https://www.space-invaders.com/
 +
 +
 +
 +===== Pong Wars (2024) ===== 
 +=== Koen van Gilst ===
 +
 +Pong Wars predstavlja vječnu bitku između dana i noći, dobrog i lošeg. Dvije loptice bore se u relativno stabilnom ekvilibriju – kako se "gubitnikova" površina smanjuje – povećava se frekvencija njegovog napada i on postaje "pobjednik". Autor originalnog koncepta je nepoznat, a ova minimalistička varijanta rekreirana je u web tehnologiji.
 +
 +https://github.com/vnglst/pong-wars
 +
 +
 +===== Equilibrium (2021) ===== 
 +=== Igor Brkić ===
 +
 +Crtanjem nasumičnih likova računalo želi stvoriti sliku s jednakim brojem crnih i bijelih piksela. U svakom koraku računalo nasumično odabire jedan od nekoliko poteza: krug, pravokutnik, liniju, grupu točaka i krivulju. Parametri odabranog poteza (pozicija, veličina, debljina linije, standardna devijacija) su također nasumično odabrani. Kad dođe do cilja zastane na nekoliko trenutaka te krene ispočetka. Gledatelj u bilo kojem trenutku može ispisati trenutnu grafiku. Generator slučajnih brojeva se inicijalizira sa početnom vrijednošću (seed) tako da je proces nastanka svake grafike moguće rekreirati i na drugim računalima.
 +
 +https://eq.hglt.ch/
 +
 +
 +===== Pong letva (2023) ===== 
 +=== Aleksandar Vojnić ===
 +
 +Naj starija video igrica “Pong” predstavljena u jednodimenzionalnoj verziji. Kako utječe promjena dimenzije na zabavnost igre? Isprobajte!
 +
 +
 +===== Philips konzola, Tele-Spiel ES 2203, Las Vegas ===== 
 +===  ===
 +
 +Philips Tele-Game ES 2203 Las Vegas druga je konzola u Philipsovoj seriji Tele-Game u koloru. Igra je puštena u prodaju 1977 te ima 6 integriranih igara umjesto tada uobičajenih četiri igre. Konzola nudi mogućnost za igranje Ponga, nogometa, squash-a, trening i streljaštva za dva igrača uz posebno izdanje svjetlosnog pištolj-kontrolera. Konzola nije ostvarila u svoje vrijeme veliki komercijalni uspjeh zbog visoke cijene te je naknodno Philips izdao jeftiniju i skromniju varijantu konzole. Philips Tele-Game ES 2203 Las Vegas rijetka je kolekcionarska konzola iz Radionine kolekcije retro konzola i igara.
 +
 +
 +===== Pong replika ===== 
 +=== H.R.Holden, Davor Cihlar ===
 +
 +Replika jedne od prvih arkadnih igara iz 1972. godine. Ova igra nema nikakav procesor i ne izvodi nikakav program. U cijelosti je implementirana isključivo korištenjem diskretnih logičkih sklopova poput AND, OR, NOT, brojila, itd. Replika je izrađena na tiskanoj pločici koju je dizajnirao H. R. Holden, a komponente su sve reciklirane.
 +
 +
 +===== Conway’s Game of Life, na elektroničkom papiru  ===== 
 +=== Chris Knight, soldered.com ===
 +
 +Conway's Game of Life je igra za nula igrača. Čovjek postavi početno stanje, a nakon toga samo promatra igru koja se odvija sama od sebe. Svaka točka u 2D prostoru se smatra stanicom koja može biti u jednom od dva stanja: živa ili mrtva. Stanje svake stanice se mijenja/osvježava u određenim vremenskim intervalima. Stanica se rađa ili odumire u slijedećem intervalu ovisno o broju živih stanica koje je okružuju u sadašenjem intervalu.
 +
 +Instalacije je predstavljena na elektroničkom papiru. E-papir za razliku od konvencionalnih zaslona koji koriste pozadinsko osvjetljenje da bi osvijetlili piksele – reflektira svjetlo kao obični papir.
 +
 +
 +===== Ultrasound TV-9010 Pong konzola ===== 
 +=== ===
 +
 +ULTRASOUND TV-9010 je njemački Pong sistem, tj. igrača konzola proizvedena 1977. godine. Vrlo je rijetka na sceni vintage igraćih naprava, a kupljena je 2014. godine na Hrelichu. Na konzoli se može igrati nogomet, tenis, squash i vježbati. Konzola je povezana s televizorom preko antenskog priključka. 
 +
 +Pong je jedna od prvih video i računalnih igara čiji je autor Allan Alcorn, te je objavljena 1972. godine od strane Atari korporacije koja je i danas nositeljica autorskih prava.
 +
 +
 +===== Putujući mikrobi ===== 
 +=== Paula Bučar, Goran Mahovlić ===
 +
 +Rad koristi tehnologiju e-ink panela kakvi se koriste kod e-čitača. Animacija predstavlja viruse i mikrobe koji u stvarnom vremenu putuju kroz dva monitora. 
 +
 +
 +===== Tamagotchi Zoo ===== 
 +=== Paula Bučar, Tomislav Tukša, Deborah Hustić ===
 +
 +Tamagotchi Zoo upravo je ono što i naslov kaže, zoološki vrt digitalnih bića. Povjereni su na čuvanje posjetiteljima prostora u kojem se izložba odvija. Posjetitelji su pozvani voditi brigu o stanovnicima izložbe kako ne bi bili gladni, neuredni i/li nespremni za život. Svaka izložba zaslužuje svoj zoološki vrt i stanovnike, pa tako i ova. Budite pažljivi prema našim ljubimcima.
 +
 +Upute:
 +
 +Pobrinite se da su sve potrebe ljubimca zadovoljene: nahranite ga, očistite mu wc, igrajte se s njim, liječite ga kad je bolestan, vodite ga u školu za ljubimce… Koristite tipke odabir, potvrdi i poništi za navigaciju.
 +
 +
 +===== DIY ZX1 ===== 
 +=== Željko Jugović, Radio-klub Zagreb ===
 +
 +Uradi-sam Spectrum ZX81 računalo nastalo je u prvoj polovici 1980-tih godina. Računalo je tada bilo atrakcija u Radioklubu Zagreb za igranje i savladavanje osnova računarstva. Uređaj izrađuje Željko Jugović (1940.), dugogodišnji član Radiokluba Zagreb i zaposlenik ZET-a - Zagrebačkog električnog tramvaja. Računalo u to vrijeme kupuje Albin Pavlić, otac Marija Pavlića, člana Udruge za razvoj ‘uradi-sam’ kulture - Radiona, obojica aktivni u navedenom radioklubu tijekom 1980-tih. U 2022. godini kustosica izložbe „Bestijarij elektroentiteta, br. 3: Izmijenjene stvarnosti” Deborah Hustić uz pomoć Marija Pavlića prije same izložbe pronalazi i kontaktira Željka Jugovića kako bi ga obavijestila o izložbi i stanju računala, koje je u potpunosti očuvano i funkcionalno cijelo vrijeme. Tom prilikom saznajemo da Jugović početkom 80-tih izrađuje dva računala, ZX80 kao prvi takav u Zagrebu te sada izloženi primjerak ZX81. ZX80 više nije u funkciji. Od inovatora saznajemo da za računalo postoji kompletna dokumentacija o nastanku i funkcionalan vanjski disk koji će biti predstavljeni na Radioninim mrežnim stranicama i kroz buduće izložbene projekte. Ovime DIY ZX81 kreće u nove prezentacijske avanture, a autor računala dobiva zasluženu pažnju kao građanin inovator. Osim kučišta koje je od drveta, kuriozitet računala je i njegova tastatura koju je Jugović napravio sam, nezadovoljan originalnom tastaturom na Spectrum ZX81 računalima toga doba. 
 +
 +
 +===== Pixitanx by voidon ===== 
 +=== Danijel Pikutić ===
 +
 +Jednostavna igra tenka (top-down shooter) veličine 64x64 piksela. Isprogramirano u čistom Javascriptu bez frameworka. Poslano za LOWREZ JAM 2023.
 +
 +Start: razmak ili enter
 +Pauza: enter ili P
 +Kretanje: strelice ili WASD
 +Pucanje: razmak
 +
 +Cilj igre: uništiti sve tenkove, pokupit žetone
 +
 +Žetoni:
 +Bijelo/crveno: 1-5HP
 +Bijelo/plavo: 1-9HP
 +Crveno/žuto: pojačava snagu oružja
 +
 +Ima 25 mapi i vrte se u krug.
 +
 +https://voidonon.itch.io/pixitanx
 +
 +
 +===== Pixel slagalica ===== 
 +=== Paula Bučar ===
 +
 +Pixel slagalica stolna je vježba kojom se razvijaju vještine vizualizacije oblika i jačaju geometrijski koncepti sličnosti, podudarnosti ili simetrije. Složite svoje piksel likove!
 +
 +
 +----
 +
 +
 +====== Hacktonauti – tehnološka utopija u tri čina: Rastavljene stvarnosti, TMNT, Zagreb 2023 ======
 +
 +===== Blåhaj comes out ===== 
 +=== Tomislav Tukša ===
 +Igra u kojoj trebate pomoći plavom morskom psu Blåhaju da izađe. Okretanjem prekidača čuje se ding-dong ako je točan pogodak, a zvrrrrr ako je netočan. Potrebno je skupiti tri pogotka da bi Blåhaj izašao. Kazaljka pokazuje razinu samopouzdanja koje pada sa svakim pogrešnim odgovorom.
 +
 +Pozadina: rad tematizira raznolikost roda i prepreke s kojima se transrodne osobe susreću prilikom tranzicije.
 +
 +Povijest: ormarić i prekidači pronađeni su u podrumu zgrade i obiteljske kuće, a mehanizam za podizanje napravljen je od starog motora za brisače i odbačene aluminijske vodilice za klizna vrata.
 +
 +===== 2 VCRs 1 tape =====
 +=== Tomislav Tukša ===
 +
 +Jedan videorekorder snima na traku, drugi reproducira. Slika se projicira na zid i ujedno snima kamerom. Ako prošećete ispred zida, ostavit ćete trag koji se svakim prolaskom kroz videorekordere sve više raspada, sve do potpune apstrakcije.
 +
 +
 +===== Private eyes =====
 +=== Tomislav Tukša ===
 +
 +Prema stihovima Hall-a & Oates-a:
 +"Private eyes
 +They're watching you
 +They see your every move"
 +
 +Radom se želi osvijestiti važnost privatnosti u današnje vrijeme surveillance kapitalizma gdje su podaci o ponašanju i navikama osobe vrijedniji od zlata.
 +
 +===== VR out-of-body simulator ======
 +=== Tomislav Tukša ===
 +
 +Kakav je to osjećaj biti izvan svog tijela? Neugodan, neobičan? Isprobajte. Na VR naočalama vidjet ćete sebe iz druge perspektive - kao da ste lik u igrici. Pokušajte se orijentirati u prostoru, ali hodajte oprezno!
 +
 +
 +===== Pong letva =====
 +=== Aleksandar Vojnić ===
 +
 +Naj starija video igrica “Pong” predstavljena u jednodimenzionalnoj verziji.
 +Kako utječe promjena dimenzije na zabavnost igre?
 +Isprobajte!
 +
 +===== LED svijeća =====
 +=== Aleksandar Vojnić ===
 +
 +Zmijenili smo stare žarulje ledicama da bi uštedjeli energiju.
 +Možemo li primijeniti isto to i na svijeća a da ne mijenjamo način uporabe.
 +Analogno tome kako se plamen pali plamenom u ovom slučaju svjetlo se pali svjetlom a gasi se na uobičajen način puhanjem.
 +
 +===== Neandertalska DJ konzola - walkman =====
 +=== Adrià Navarro, Deborah Hustić ===
 +
 +Audio i DJ profesionalci često koriste riječ traka za audio zapis, stoga se ovdje uz pomoć walkmana, kazete i ventilatora pretvarate u DJ-a koji vrti svoju traku doslovce. Rad je temeljen na DIY analog turntable projektu Adrià Navarroa uz modifikacije. 
 +
 +===== Elevator Clock =====
 +=== Davor Cihlar ===
 +
 +Display od lifta pretvoren u sat.
 +
 +Simulira se vožnja između katova koji odgovaraju satima i minutama. Npr. u 2:40 će lift “voziti” između drugog i četrdesetog kata.
 +
 +===== Vešmašina =====
 +=== Davor Cihlar ===
 +
 +Ova vešmašina se nikad nije pokvarila, ali svejedno je zamijenjena novom.
 +
 +Sada nastavlja živjeti dalje kako bi nas naučila kako su stvari nekada radile. Sve njene operacije se prikazuju na kružnom displayu u bubnju. Npr. rotacija motora, dodavanje deterdženta (zelena boja), grijanje vode (crveni mjehurići), itd.
 +
 +
 +===== Vicomat =====
 +=== Davor Cihlar ===
 +
 +Pritisni tipku i uzmi vic! :)
 +
 +
 +===== Mozak lift =====
 +=== Davor Cihlar ===
 +
 +Ova upravljačka ploča (“mozak”) lifta nekad je upravljala kabinom koja je prevozila mnoge poznate osobe.
 +
 +Sada je u mirovini i priča nam priču kako su liftovi nekada funkcionirali. Čim bi tipka bila stisnuta, kabina instantno kreće, nije bilo polakog ubrzavanja. Ali morala je usporiti prije zaustavljanja da precizno nacilja kat. Zanimljivo je i da se “razmišljanje” tog mozga moglo čuti.
 +
 +
 +===== Kuglana =====
 +=== Davor Cihlar ===
 +
 +Demonstracija starog displaya iz kuglane. Prve dvije znamenke prikazuju redni broj bacanja, zatim jedna znamenka za broj palih čunjeva u zadnjem bacanju i konačno tri znamenke za zbroj svih palih čunjeva.
 +
 +Ispod displaya lijevo nalazi se elektronika koja prebrojava čunjeve i upravlja displayem, a desno je simulacija igraćeg terena.
 +
 +
 +===== Mehanički Display =====
 +=== Ivor Vračević ===
 +
 +Mehanički 7-segmentni display. Motor okreće bregaste osovine koje pomiču segmente. Bregaste osovine su oblikovane matematičkim funkcijama tako da izmjena segmenata bude maksimalno usklađena.
 +
 +
 +===== Vodeni sat =====
 +=== Zvonimir Domazet, Tomislav Tukša ===
 +
 +Funkcionira po principu zakona spojenih posuda odnosno sifona. Cijev se puni vodom iz pumpe. Kada dosegne određeni nivo, nastupa efekt sifona i cijev se u potpunosti prazni. Izmjena punjenja i pražnjenja može se koristiti za mjerenje vremena.
 +
 +
 +===== Sphery vs Shapes =====
 +=== Victor Suarez Rovere, Julian Kemmerer ===
 +
 +Prva “raytraced” igrica koja nije softverska. Nema procesorsku jedinicu, a koristi minimalno resursa i radi izvrsnom efikasnošću. Ova igra demonstrira set alata za pretvorbu C programskog jezika u logički sklop unutar FPGA.
 +
 +Izbjegavajte rupe koristeći tipku UP za skok
 +
 +https:/ /raw.githubusercontent.com/JulianKemmerer/PipelineC-Graphics/main/doc/Sphery-vs-Shapes.pdf
 +
 +
 +===== Modernizirana Swiss army svjetiljka =====
 +=== Ivor Vračević, Dimitra Barouta ===
 +
 +Proizvedena između 1950. i 1960, švicarska vojna svjetiljka dobila je modernu nadogradnju. Klasično čelično kućište krije unutarnju elektroniku 21. stoljeća - LED diode, litij-ionsku bateriju i mehanički prekidač. S kristalno prozirnom lećom za bijelu svjetlost te dvama filterima za crvenu i zelenu boju, ova svjetiljka također omogućuje Morseov kod za stručnjake u signalizaciji. Iskoristite retro šarm uz suvremenu izvedbu.
 +
 +===== Božićno drvce =====
 +=== Ivor Vračević, Dimitra Barouta ===
 +
 +Elektronička skulptura u obliku božićnog drvca je sklop izrađen od bakra, LED dioda, mobilne
 +baterije, kondenzatora, nagibnog senzora i čipa ATtiny 85. Savršeno integrirani dijelovi stvaraju
 +sofisticirane svjetlosne uzorke unutar drveta. Kombinacija tehničke preciznosti i estetskog
 +dizajna pruža promatračima jedinstveno iskustvo blagdanske atmosfere.
 +
 +===== Oscilaser (DIY Laser Show) =====
 +=== Tomislav Tukša, Paula Bučar ===
 +
 +Rad se sastoji od dvokanalnog generatora signala, audio pojačala, zelenog lasera i dva hard diska na čije glave smo zalijepili ogledala. Puštanjem sinusnih signala različitih frekvencija i faza, ogledala se otklanjaju i laserska zraka iscrtava tzv. Lissajous /lisažu/ krivulje.
 +
 +Moguće je i modulirati signale kako bi se dobili zanimljiviji oblici.
 +
 +===== Triangle issue =====
 +=== Goran Mahovlić, Marvin, Paula Bučar ===
 +
 +Rad problematizira pitanje otvorenog i zatvorenog objekta. A na vama je da si postavljate dalja pitanja. 
 +
 +----
 +
 +====== Sensor(ium) 2 – modulacije i permutacije, TMNT, Zagreb, 2021 ======
 +
 +===== Radiona Tetro 0.1.===== 
 +=== Frane Šoša, Deborah Hustić ===
 +
 +Aerocene je međunarodni kolaborativni projekt umjetnika Tomása Saracena koji se bavi letećim objektima i skulpturama koje su simbioza umjetnosti, tehnologije, znanosti, inovacija i ‘uradi-sam’ kulture otvorenog koda. Projekt je otvoren za javnost te okuplja cijeli niz profesionalnih letača balona, kulturnih radnika u području hibridnih umjetnosti i inovacija, edukatora uz samog umjetnika osnivača projekta. 
 +
 +U 2021. Godini Radiona - Zagreb Makerspace odlučuje pokrenuti višegodišnji projekt Radiona Aerocene u sklopu svoje sekcije letećih objekata te izrađuje Tetro verziju balona čiji je opis detaljno objavljen pod licencom Creative commons na Aerocene mrežnim stranicama. 
 +Prva test verzija balona izrađena je u kolovozu 2021., nakon dobivene dozvole za korištenje vezanog balona bez posade od strane Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, prvo testiranje balona održalo se u sklopu kampa Electric Wonderland 2021. u Kampu Velebit u Baškim Oštarijama. Testna verzija Radiona Tetro 0.1 balona je poletio bez upotrebe helija na visinu do 2,5 metara. U 2022. godini Radiona nastavlja razvoj s novom verzijom balona. 
 +
 +
 +===== Objekti i konotacije ===== 
 +=== Sandra Maglov, Paula Bučar, Deborah Hustić, Zvonimir Domazet, Goran Mahovlić ===
 +
 +Instalacija ‘Objekti i konotacije’ propituje su-odnose entiteta u prostoru koji se bude na podražaje okoline. Tri kutije u prostoru. Tri kutije koje to možda i nisu. Tri entiteta u prostoru. Tri entiteta koji to možda i nisu. 
 +
 +===== Mondrianovi zvuci ===== 
 +=== Paula Bučar, Messy Oscillators - Ana Horvat, Deborah Hustić ==== 
 +
 +Mondrianovi zvuci igriva je instalacija koja potiće posjetitelje na samostalnu ili kolektivnu igru zvukom. Komunikacija se odvija kroz na prvi pogled zvukove koji pridaju području atmosferične drone elektronike. Rad se bavi percepcijom ploha, boja i prostora u odnosu na zvuk i atmosferu dalekih geografija grada i predgrađa evocirajući kinematografske mikro-svemire. 
 +
 +=====  Igra “Meha Arkade” =====
 +=== Ivan Decker (Gradionica.hr) === 
 +
 +Igra “Meha Arkade” igra je u kojoj je cilj kuglicu držati jednu sekundu ispred senzora.Kuglica stoji na rampi koja se naginje i pomiče gore/dolje uz pomoć dva servo motora.
 +Servo motori mogu se kontrolirati uz pomoć dva ultrazvučna senzora koja mjere udaljenost. Lijevi UZ senzor kontrolira lijevi motor, a desni kontrolira desni motor.
 +Senzori počinju reagirati kad je predmet 60cm od senzora. Ako igrač koristi ruke za upravljanje motorima, motori se neće pomicati kad su ruke na otprilike 30cm od senzora. Što se igrač više približava senzorima motori će brže podizati rampu. Ako se odmiće, rampa se spušta. Na udaljenosti većoj od 60cm rampa miruje u najnižem položaju.U slučaju da igrač uspije zadržati kuglicu ispred senzora 1 sekundu robot će izgovoriti riječ “BRAVO”.
 +Igra nije laka  i treba  je igrati strpljivo.
 +
 +NAPOMENA:
 +Strogo je zabranjeno diranje bilo kojeg dijela robota ili stavljanje predmeta ispred senzora za kuglicu (mala crvena točkica u sredini)
 +
 +===== Bouncing LED =====
 +=== KenKenMkIISR, Goran Mahovlić ===
 +
 +Budući da je većina demonstracija LED traka “dosadno”, napravljena je animacija simulacije odbijanjana u kojoj se može uživati. Projekt je kompatibilan sa Raspberry Pi Pico i Arduino mikrokontrolerima i NeoPixel/WS2812B LED trakama. Svi parametri, kao što su ukupan broj LED dioda, duljina jednog bloka, ubrzanje gravitacije i koeficijent odbijanja mogu se mijenjati.
 +
 +https://github.com/KenKenMkIISR/Bouncing-LED
 +
 +===== Sobelov operator - FPGA video detekcija rubova i bridova ===== 
 +=== Angelo Jacobo ===
 +
 +Sobelov operator, ponekad nazivan Sobel-Feldmanov operator ili Sobel filter koristi se u obradi slika i račulnom vidu (eng. Computer vision - područje umjetne inteligencije  koje se bavi prepoznavanjem dvodimenzionalnih i/ili trodimenzionalnih predmeta, poput primjerice lica), osobito unutar algoritama za detekciju rubova gdje stvara sliku koja naglašava rubove. 
 +Rad je implementacija na FPGA ULX3S razvojnoj pločici udruge Radiona te je projekt predstavljen javnosti dva dana prije otvorenja izložbe »Sensor(ium), br 2: Modulacije i permutacije«. 
 +
 +===== Termometar Gär Lämpli – Garulampuli – ギャランプリ ===== 
 +=== Marc Dusseiller (Švicarska) - Hackteria.org, Postav: Vito Menjak ===
 +
 +Termometar pod nazivom „Gär Lämpli – Garulampuli – ギャランプリ” temelji se na ATtiny čipu s jednostavnom strujnom krugu i minimalističkom pločicom dizajniranom za potrebe „Koji i Miso radionice” biohakiranja azijske hrane u Dimension Plus Labu u gradu Taipei.
 +Elektronska pločica dizajnirana je u sklopu radionice „diy-CAD kreativni PCB dizajn u Take-Space / Fabalab Hamamatsu u Japanu tijekom prvog japanskog lock-down-a zbog SARS-CoV-2 pandemije.
 +
 +===== Rupa ===== 
 +=== Damir Prizmić ===
 +
 +Beskonačno ogledalo (infinity mirror) je popularni eksperiment i efekt koji se postiže korištenjem ogledala koja "gledaju" jedno-prema-drugom, stvarajući serije odraza koji izgledaju kao da se gube u beskonačnosti. Ogledalo kroz koje se gleda je posebno, djelomično transparentno ogledalo koje propušta dio svjetlosti. Kako se svakom dodatnom refleksijom gubi dio svjetlosti, pružanjem u dubinu, slika postaje sve slabija. Efekt beskonačnog ogledala može se doživjeti i "iznutra" – kada se nalazimo između dva ili više paralelnih ogledala. Brojni vizualni umjetnici koriste ovaj princip kako bi stvorili iluziju neograničenog prostora, a često se koristi i u zabavnim parkovima.
 +
 +Specifičnost ove implementacije je u fluidnom odnosu gornje i donje ploče. Kretanjem i premještanjem ravnoteže na ploči, kontinuirano se mijenjaju kutevi refleksija čime se efekt dodatno animira – pozivajući posjetitelja na senzorno istraživanje.
 +
 +Slobodno se krećite po ploči.
 +
 +===== Nadzornik ===== 
 +=== Igor Brkić ===
 +
 +===== Equilibrium ===== 
 +=== Igor Brkić ===
 +
 +===== Skejtar ===== 
 +=== Sara Ercegović ===
 +
 +===== Tutuk ===== 
 +=== Mato Ilijić ===
 +
 +----
 +
 +====== Sensor(ium) 1 – Slučajni prolaznici, Galerija Modulor, Zagreb, 2021 ======
 +
 +???
 +
 +----
 +
 +====== Gaming Playground 2, TMNT, Zagreb, 2020 ======
 +
 +===== Stacker =====
 +=== Damir Prizmić ===
 +
 +Stacker je arkadna igra iz 2004. originalno proizvođena u formi nagradnog automata – igre u kojoj se vještine igrača nagrađuju u materijalnim nagradama. U ovoj izvedbi objekt je ogoljen na bit, kako bi ujedno poslužio i kao ilustracija nekih elemenata dobrog dizajna. Naime, igra i uređaj su samorazumljivi: animacija poziva na djelovanje, dok je tipkalo jedina stvar koja sugerira i omogućava djelovanje (unutar polja dizajna interakcija, to je poznato pod pojmom "affordance"). Pritiskom tipkala, pokreće se igra, prelazi se u sljedeći red i izazov postaje jasan.
 +
 +Tehnički gledajući, uređaj se sastoji od LED matrice, mikrokontrolera i tipkala. Iako se na internetu može pronaći nekoliko varijanti više ili manje funkcionalnog koda, niti jedna od njih u implementaciji ne iskorištava elegantno rješenje manipulacije bit-ovima (bitshifting i bitwise operacije). Stoga je kod napisan iz početka – demonstrirajući tipični ljudski poriv za popravljanjem i skladom (čak i onim nevidljivim), ali i dozu iracionalnosti.
 +
 +===== Borbeni roboti - work-in-progress =====
 +=== Vedran Relja, Ivan Ugrin, Paula Bučar ===
 +
 +Serija robota nastalih tijekom radionica Vedrana Relje borbenih robota i Robotica Noir II. Tijekom radnog procesa nastala su tri prototipa robota od recikliranih dijelova bušilica, brusilica, usisivača, i sličnih kućanskih uređaja. Namjera projekta je ponovno pokretanje inicijative borbenih robota koja je bila posebno aktivna sredinom 2000-tih u Zaprešiću te generirala velik interes inovatora, razvojnih programera i umjetnika, kao i školke djece. Tada su organizirana natjecanja borbi robota u sportskim dvoranama koja su privlačila velik broj zainteresirane publike za područje robotike. 
 +
 +===== Philips konzola Tele-Spiel ES 2203 Las Vegas =====
 +
 +Philips Tele-Game ES 2203 Las Vegas druga je konzola u Philipsovoj seriji Tele-Game u koloru. Igra je puštena u prodaju 1977 te ima 6 integriranih igara umjesto tada uobičajenih četiri igre. Konzola nudi mogućnost za igranje Ponga, nogometa, squash-a, trening i streljaštva za dva igrača uz posebno izdanje svjetlosnog pištolj-kontrolera. Konzola nije ostvarila u svoje vrijeme veliki komercijalni uspjeh zbog visoke cijene te je naknodno Philips izdao jeftiniju i skromniju varijantu konzole. Philips Tele-Game ES 2203 Las Vegas rijetka je kolekcionarska konzola iz Radionine kolekcije retro konzola i igara. 
 +
 +===== DIY Zračni hokej =====
 +=== Laura Abramović, Matej Domladovac ===
 +
 +Zračni hokej je igra u kojoj dva igrača igraju jedan protiv drugoga na stolu s malim trenjem. Igrači koriste posebno dizajnirane držače kojima udaraju pak - hokejaški disk kojima drugom igraču žele zabiti gol. Ovo izdanje zračnog hokeja u potpunosti je nastalo ‘uradi-sam’ pristupom te koristi 3D printane objekte, LED osvjetljenje terena i Arduino mikrokontrolere. Zračni hokej izumljen je između 1969.-72. u Velikoj Britaniji od strane tri inženjera -  Phila Crossmana, Bob Kenricka and Brad Baldwina.  
 +
 +===== FPGA arkadna konzola =====
 +=== Mario Pavlić, Davor Jadrijević ===
 +
 +Arkadna konzola inspirirana je prvim retro gaming konzolama čime autori evociraju svoja prva sjećanja na uzbuđenje računalnim igrama. Konzola je izrađena od plexija i drvene građe u potpunosti sljedeći dizajn retro konzola, no s odmakom i utjecajem današnjeg doba - osvjetljenje LED diodama i cjelokupno stvaranjem dojma retrofit pristupa dizajniranom objektu. Najveća specifičnost konzole je upotreba Radionine FPGA pločice koja pogoni i simulira cijeli sustav retro igrica, dok su pojedine elektroničke komponentne reciklirani dijelovi sa starih bankomata. 
 +
 +
 +===== FPGA Doom / Slice =====
 +=== Sylvain Lefebvre ===
 +
 +Doom je FPS (first-person shooter) igra nastala 1993. za MS-DOS operativni sustav. S obzirom na pionirske iskorake u 3D grafici, online distribuciji, igranju u mreži te mogućnosti modifikacije nivoa – smatra se jednom od najznačajnijih igara u povijesti video igrica. Doom je inspirirao niz klonova, ali i portova originala za brojne druge platforme uključujući i ezoterične uređaje poput termostata, osciloskopa i sl., pa je fraza “Can it run Doom?” postala svojevrsni meme.
 +
 +Ovdje je predstavljena hardverska rekreacija Doom-a na FPGA arhitekturi. Port je napisan u Sliceu, te se izvodi na ULX3S-u, popularnoj FPGA razvojnoj pločici hrvatskog porijekla. Konkretno ovdje možemo probati jednu od ranijih faza projekta – “miroljubivu” šetnju E1M1 nivoom, u niskoj rezoluciji.
 +
 +Slice (istog autora) je novi programski jezik koji omogućava pisanje algoritama za FPGA na isti način na koji se on piše za procesore, no istovremeno potpuno iskorištavajući svojstva FPGA arhitekture (npr. paralelno izvršavanje). Slice se kompajlira u Verilog jezik.
 +
 +https://github.com/sylefeb/Silice
 +
 +===== TwixT =====
 +=== Alex Randolph ===
 +
 +TwixT je strateška igra za dva igrača koju je prvotno, kao igru na papiru, izmislio Alex Randolph 1957. TwixT je igra povezivanja gdje svaki igrača naizmjenično postavlja klinove na perforiranu ploču i spaja ih s ciljem stvaranja kontinuiranog lanca koji povezuje klinove i nasuprotne stranice. Matematički je dokazano da se radi o složenoj strategiji – igra nije "riješena", ne postoji pobjednička strategija niti "savršena igra" koja vodi pobjedi neovisno o suparnikovom odgovoru. TwixT je upisana u Hall of Fame američke Adventure Gaming Arts & Design akademije. S obzirom na to da ova zanimljiva igra već preko 20 godina nije u proizvodnji, ovdje je rekonstruirana korištenjem danas dostupne prototyping tehnologije – 3D print i CNC lasersko rezanje.
 +
 +===== LEGO Covid-19 sterilizator =====
 +=== Ivan Decker ===
 +
 +LEGO Covid-19 sterilizator upravo je ono kako se zove - sterilizator izgrađen je od LEGO kocki i elektronike sa senzorima, motorima i brojačem. LEGO zajednica već desetljećima predstavlja osebujnu skupinu inovatora i umjetnika koji upravo ovim kockicama slažu ingeniozna rješenja. Rad je nastao kao kreativna reakcija voditelja Gradionice - LEGO edukacije na trenutnu situaciju, želeći time istaknuti potrebu da na pozitivan način reagiramo u vrijeme pandemije pametnim rješenjima. 
 +
 +===== Mini Game Runner =====
 +=== Tomislav Mikić ===
 +
 +Rad Mini Game Runner je vrlo jednostavna igra u kojoj trkač izbjegava prepreke. Igra je primjer simplificiranosti korištenja tehnologije, u ovom slučaju LCD monitora i arduino mikrokontrolera. Specifičnost situacije leži u tome, što je autor također trkač Atletskog kluba Agram. 
 +
 +===== Mini Cabinet of Sound Wonders =====
 +=== Deborah Hustić ===
 +
 +Rad je inspiran projektom „Akustični laptopi” umjetnika Tore Honoré Bøe koji već niz godina održava edukaciju na temu istoimenog projekta s ciljem stvaranja akustičnih glazbenih kutija rađenih od starih, odbačenih stvari. U ovom slučaju rad je povezan pick-up mikrofonon kako bi ga se moglo direktno uključiti u pojačalo ili efekte. Rad nastaje nastavno unutar serije Gaming for the Poor.
 +
 +===== DIY Flipper =====
 +=== Deborah Hustić ===
 +
 +DIY Flipper nastaje na istoimenoj radionici Damira Prizmića tijekom realizacije projekta „Hacktory - putujući lab hibridnih kurioziteta” u sklopu mreže Clubture. Radionica je evocirala i producirala starinske i retro stolne igre nastale početkom ili sredinom 20. stoljeća. Rad koristi drvene i plexi dijelove uz neizostavnu pikulu i predstavlja lo-fi pristup objektima. 
 +
 +
 +===== Vertikalni tlocrt - Kružić i križić =====
 +=== Paula Bučar, Jurica Zrna, Tomislav Mikić ===
 +
 +Crtača mašina temelji se na Arduino mikrokontroleru, 3D printanim dijelovima i stepper motorima. Rad na mašini započet je na rezidenciji Electric Wonderland s ciljem istraživanja potencijala mehatronike i metodom pokušaja i pokreške doći do robotskog platna. Robot je sposoban raditi vrlo precizne crteže kao i isprekidane i trzajne pokrete pokazujući pri tome svu krhost mašine. U ovoj varijanti craća mašina igra Kružić i križić igru sam sa sobom.
 +
 +===== Igra Simon says =====
 +=== e-radionica ===
 +
 +Simon Sayss igra edukacijski je set za učenje vještine lemljenja s kojima na kraju dobivate malu elektroničku igricu. Cilj igre je pritisnuti tipke u istim redoslijedom kao što su se upalile lampice. Svakim točnim odgovorom igra postaje sve teža, a čak je moguće igrati "multiplayer" varijantu igre s više igrača. Temeljen je na mikrokontroleru Attiny13, programiran u Arduinu, a na poleđini se nalazi baterija koja ovu “konzolu” čini prijenosnom.
 +
 +===== Makerbuino konzola =====
 +=== CircuitMess ===
 +
 +Makerbuino edukativni je kit i igraća konzola istovremeno. Uređaj je svojevrsna 
 +open-source GameBoy konzola koju svatko može izgraditi. Prvi Makerbuino konzola lansirana je u javnost 2016. godine otvarajući time put mnogim hrvatskim edukativnim STEM projektima. Makerbuino se temelji na Arduino mikrokontroleru te je kompatibilan s mnogim Arduino modulima. Projekt je pokrenut s ciljem poticanja na samostalni rad i savladavanje ‘uradi-sam’ vještina i za osobe koje nemaju iskustvo s lemilicom i elektronikom. 
 +
 +
 +====== Drawing Machines, no. 1 (2020) Galeriji Događanja, Zagreb ======
 +
 +====== Drawing Machines, no. 2 (2020) Galeriji Razvid, Zaprešić ======
 +
 +===== United Colors Of Water  =====
 +=== Goran Mahovlić, Igor Brkić, Ana Horvat, Paula Bučar, Mark Bilandžić, Jurica Zrna, Laura Abramović, Tomislav Mikić ===
 +United Colors Of Water je OpenStreetMap kolektivni umjetnički projekt koji prikazuje podatke preuzete iz nasumice odabranih površina vode iz slučajno odabranih gradova prema slučajnoj lokaciji na grafici koji se softverski transformiraju u grafički prikaz dobivenim iz programskog koda. Projekt je započeo tijekom Radionine istraživačke rezidencije Electric Wonderland 2020. u Fužinama.
 +
 +===== Equilibrium  =====
 +=== Igor Brkić ===
 +Crtanjem nasumičnih likova računalo želi stvoriti sliku s jednakim brojem crnih i bijelih piksela. U svakom koraku računalo nasumično odabire jedan od nekoliko poteza: krug, pravokutnik, liniju, grupu točaka i krivulju. Parametri odabranog poteza (pozicija, veličina, debljina linije, standardna devijacija) su također nasumično odabrani. Kad dođe do cilja zastane na nekoliko trenutaka te krene ispočetka. Gledatelj u bilo kojem trenutku može ispisati trenutnu grafiku. Generator slučajnih brojeva se inicijalizira sa početnom vrijednošću (seed) tako da je proces nastanka svake grafike moguće rekreirati i na drugim računalima.
 +Web: https://eq.hglt.ch/
 +
 +===== Visual recipes =====
 +=== Boris Vidošević ===
 +Vizualna reprezentacija kulinarskih radnji uz korištenje kronološki snimljenih elemenata procesa tokom same pripreme hrane.
 +
 +===== L.A.S.E.R. Tag =====
 +=== Graffiti Research Lab (autori:Theo Watson, Evan Roth, James Powderly), Prizma (rekonstrukcija) ===
 +L.A.S.E.R tag je computer vision sistem koji omogućava crtanje svjetlom koristeći laserski pokazivač i projektor. 
 +
 +Radi se o jednom od projekata Graffiti Research Lab-a (G.R.L.) – umjetničke grupe osnovane 2006. na Eyebeamu u New York-u s misijom opremanja graffiti umjetnika i aktivista open-source tehnologijom za urbanu komunikaciju. Uz izvornu New York G.R.L. grupu, oformljeno je i nekoliko lokalnih (Beč, Amsterdam, Meksiko) koje su kopirale i nadograđivale taj rad, no ni jedna od njih više nije aktivna. Projekt L.A.S.E.R. Tag je bio predstavljen na relevantnim umjetničkim i hackerskim događajima poput Ars Electronica (2007.), 24C3 Chaos Communication Congress/Camp (2007.), Museum of Modern Art – MoMA (2008.) itd. 
 +
 +Software je napisan u C++ (OpenFrameworks) i objavljen pod uvjetima koji isključuju bilo kakvu komercijalnu upotrebu. S obzirom na duži period neaktivnosti projekta, kȏd je danas teže pronaći i osposobiti za rad. Ova rekonstrukcija je podsjetnik na kvalitetan novomedijski rad iz ranih 2000-tih, te doprinos očuvanju digitalne baštine.
 +
 +NAPOMENA: Laser nikada nemojte usmjeravati prema očima niti prema drugim ljudima.
 +
 +===== DIY Spirograf =====
 +=== Paula Bučar, Tomislav Mikić ===
 +3D printani spirograf nastao za vrijeme kampa Electric Wonderland sa svrhom upoznavanja tehnologije 3D ispisa i mogućnosti kreiranja crteža uz pomoć zupčastih oblika prijenosa. 
 +
 +===== Vertikalni tlocrt (work-in-progress) =====
 +=== Paula Bučar, Jurica Zrna, Tomislav Mikić ===
 +Crtača mašina temelji se na Arduino mikrokontroleru, 3D printanim dijelovima i stepper motorima. Rad na mašini započet je na rezidenciji Electric Wonderland s ciljem istraživanja potencijala mehatronike i metodom pokušaja i pokreške doći do robotskog platna. Robot je sposoban raditi vrlo precizne crteže kao i isprekidane i trzajne pokrete pokazujući pri tome svu krhost mašine
 +
 +===== Spirographe =====
 +=== Clemente Pasquet ===
 +Spirograf je uređaj za geometrijsko crtanje koji daje matematičke krivulje ruleta konike koja je tehnički poznata kao hipotrohoid i epitrohoid. Poznatu verziju igračaka razvio je britanski inženjer Denys Fisher i prvi puta ih predstavio 1965.
 +
 +===== A3 crtač =====
 +=== Mario Pavlić ===
 +Plotter A3 crtač samostalno crta objekte olovkom na slučajno odabranim pozicijama na papiru. Radi uštede energije crta jedan objekt u minuti te je riječ o modifikaciji plottera objavljenog na Thingiverse mreži. Izrađen je printanjem plastičnih konstrukcijskih dijelova na Radioninom 3D printeru, koji su povezani aluminijskim spojnim šipkama. Olovku vozi stepper motor, dok drugi stepper motor služi za transport papira, a podizanje olovke riješeno je solenoidom.
 +Upravljanje te na kraju i samo crtanje riješeno je preko Arduino mikrokontrolera spojenog na CNC Shield. Program je prilagođen za demonstraciju te crta nasumične objekte na nasumično odabranu poziciju na papiru.
 +
 +===== DrawBot ===== 
 +=== Tomislav Mikić ===
 +
 +DrawBot je robotička ruka koja inicijalno treba ispisivati kineska slova. Riječ je o mehatroničkoj instalaciji temeljenoj na Scara robotu gdje pokretni dio koristi 42 motora s korakom i servo motor od 9g, te se koristi Arduino Mega 2560 mikrokontroler. Svi ostali dijelovi ispisati su 3D printerom, dok je radni opseg A4 te se koristi standardni G kod uz funkcije crtanja i pisanja.
 +
 +----
 +
 ====== Am.plified (2019) GMK ====== ====== Am.plified (2019) GMK ======
  
Line 12: Line 502:
 === Yuri Landmana === === Yuri Landmana ===
 Četrnaest instrumenata koji su realizirani tijekom dvije umjetničke rezidencije – u Zagrebu (2016.) i Fužinama (2019.) tijekom Electric Wonderland međunarodnog kampa. Poznat kao eksperimentalni graditelj električnih lutnji te modificiranih cimbala i gamelana, Landman ne posjeduje klasično glazbeno obrazovanje već se u svom radu orijentira na sluh i osjećaj za zvuk. Do sada izrađivao glazbene instrumente za cijenjena međunarodna imena poput Lee Ronalda i Thurstonea Moorea iz grupe Sonic Youth, skupinu Liars, Melt Banana, Jad Fairu iz grupe Half Japanese, Liam Finnu i Lauri-Mary Carter. Četrnaest instrumenata koji su realizirani tijekom dvije umjetničke rezidencije – u Zagrebu (2016.) i Fužinama (2019.) tijekom Electric Wonderland međunarodnog kampa. Poznat kao eksperimentalni graditelj električnih lutnji te modificiranih cimbala i gamelana, Landman ne posjeduje klasično glazbeno obrazovanje već se u svom radu orijentira na sluh i osjećaj za zvuk. Do sada izrađivao glazbene instrumente za cijenjena međunarodna imena poput Lee Ronalda i Thurstonea Moorea iz grupe Sonic Youth, skupinu Liars, Melt Banana, Jad Fairu iz grupe Half Japanese, Liam Finnu i Lauri-Mary Carter.
 +
 +----
  
 ====== Robotika Mehanika (2019) TMNT ====== ====== Robotika Mehanika (2019) TMNT ======
Line 47: Line 539:
  
 Pilići se, dok su mali, moraju uzgajati u objektu, jer vani ne mogu održavati svoju temperaturu. U objektu se aplikacijom na pametnom mobilnom telefonu automatski kontrolira i upravlja vlagom, temperaturom, rasvjetom i pojilicom. Prema potrebi se automatski puni pojilica vodom iz bunara te provjerava napunjenost hranilice i obavještava na e-mail ako ima potrebe za nadopunjavanje. Kada narastu, pilići se preko dana puštaju van u ograđeni prostor. Kada je dan, pilići se puštaju van automatskim otvaranjem vrata objekta. Kada padne noć, piliće se pomoću *tjeralice* potjera u objekt te kad sensor utvrdi da vani nema pilića, zatvore se vrata objekta. Automatiziranim procesom ostvarujemo uštedu električne energije i vode te na taj način čuvamo naš okoliš. Pilići se, dok su mali, moraju uzgajati u objektu, jer vani ne mogu održavati svoju temperaturu. U objektu se aplikacijom na pametnom mobilnom telefonu automatski kontrolira i upravlja vlagom, temperaturom, rasvjetom i pojilicom. Prema potrebi se automatski puni pojilica vodom iz bunara te provjerava napunjenost hranilice i obavještava na e-mail ako ima potrebe za nadopunjavanje. Kada narastu, pilići se preko dana puštaju van u ograđeni prostor. Kada je dan, pilići se puštaju van automatskim otvaranjem vrata objekta. Kada padne noć, piliće se pomoću *tjeralice* potjera u objekt te kad sensor utvrdi da vani nema pilića, zatvore se vrata objekta. Automatiziranim procesom ostvarujemo uštedu električne energije i vode te na taj način čuvamo naš okoliš.
- 
  
 ===== Carrot Chopper 2000 ===== ===== Carrot Chopper 2000 =====
Line 78: Line 569:
  
 https://hyperglitch.com/articles/klaatno https://hyperglitch.com/articles/klaatno
- 
  
 ===== Ribica *One* ===== ===== Ribica *One* =====
Line 114: Line 604:
 Rug Warrior Pro robot je izvorno razvijen na Massachusetts Institute of Technology (MIT) s ciljem omogućavanja studentima i široj javnosti eksperimentiranje s tehnologijom te za upotrebu na tečajevima robotike. Zbog velikog interesa javnosti, autori i izdavač knjige o Rug Warrior Robotu odlučili su ga ponuditi kao komplet. Komplet Rug Warrior jedan je od najprodavanijih setova robota ikada. To je autonomni mobilni robot dizajniran za nastavnike, istraživače i hobiste. Idealan je za učenje robotike, provođenje suradničkog istraživanja, eksperimentiranje s vrhunskom tehnologijom ili samo zabavu. Rug Warrior Pro robot je izvorno razvijen na Massachusetts Institute of Technology (MIT) s ciljem omogućavanja studentima i široj javnosti eksperimentiranje s tehnologijom te za upotrebu na tečajevima robotike. Zbog velikog interesa javnosti, autori i izdavač knjige o Rug Warrior Robotu odlučili su ga ponuditi kao komplet. Komplet Rug Warrior jedan je od najprodavanijih setova robota ikada. To je autonomni mobilni robot dizajniran za nastavnike, istraživače i hobiste. Idealan je za učenje robotike, provođenje suradničkog istraživanja, eksperimentiranje s vrhunskom tehnologijom ili samo zabavu.
  
 +----
  
 ====== Sound.us (2019) ====== ====== Sound.us (2019) ======
Line 165: Line 656:
  
 Možemo li čuti pucketanje dvaju neurona? Ima li njihova akcija potencijal visokog tona ili boju zvuka? Kako zvuče obrasci i strukture neuronskih mreža? Umjetnici Christian Faubel i Wolfgang Spahn kreirali su analogni neuron, takozvani Pop Neuron – elektroničku implementaciju ranog neuronskog modela originalno dizajniranog kako bismo razumjeli otkucaje ljudskog srca. Zahvaljujući tom elektroničkom krugu možemo vidjeti što se događa u jednostavnim i kompleksnim mrežama. U trenutku kada se te mreže aktiviraju, one počinju pulsirati I oscilirati tako da promatrač može gledati i slušati kako te mreže generiraju dinamiku i ritmove. No, kako se te dvije mreže međusobno sinkroniziraju, kako reagiraju na okolinu i što možemo vidjeti kada iih spojimo na osciloskop? Možemo li čuti pucketanje dvaju neurona? Ima li njihova akcija potencijal visokog tona ili boju zvuka? Kako zvuče obrasci i strukture neuronskih mreža? Umjetnici Christian Faubel i Wolfgang Spahn kreirali su analogni neuron, takozvani Pop Neuron – elektroničku implementaciju ranog neuronskog modela originalno dizajniranog kako bismo razumjeli otkucaje ljudskog srca. Zahvaljujući tom elektroničkom krugu možemo vidjeti što se događa u jednostavnim i kompleksnim mrežama. U trenutku kada se te mreže aktiviraju, one počinju pulsirati I oscilirati tako da promatrač može gledati i slušati kako te mreže generiraju dinamiku i ritmove. No, kako se te dvije mreže međusobno sinkroniziraju, kako reagiraju na okolinu i što možemo vidjeti kada iih spojimo na osciloskop?
- 
  
 ===== CHA/V Synth ===== ===== CHA/V Synth =====
Line 172: Line 662:
 CHA/V (eng. Cheap, Hacky, Audio/Visual – jeftin, hackabilan, audio/vizualan) jednostavan je DIY sintisajzer kreiran kao alternativa skupim i kompliciranim video sintisajzerima, omogućujući time umjetnicima i DIY entuzijastima nisko-budžetni ulazak i upoznavanje s audio-vizualnom sintezom. CHA/V je idealan uređaj za ulazak u analognu video sintezu za glazbenike, elektroničare (circuit bending) i inovatore.  CHA/V (eng. Cheap, Hacky, Audio/Visual – jeftin, hackabilan, audio/vizualan) jednostavan je DIY sintisajzer kreiran kao alternativa skupim i kompliciranim video sintisajzerima, omogućujući time umjetnicima i DIY entuzijastima nisko-budžetni ulazak i upoznavanje s audio-vizualnom sintezom. CHA/V je idealan uređaj za ulazak u analognu video sintezu za glazbenike, elektroničare (circuit bending) i inovatore. 
 CHA/V sintisajzer uključen je u nastavni plan i program poznat pod nazivom Zvučne prakse na Rhode Island School of Design te eksperimentalne prakse u elektroničkoj umjetnosti na Institutu za umjetnost u Clevelandu. Radionice koje koriste CHA / V tutorski program podučavaju se u Zakladi Coaxial Art u Los Angelesu, SAD, zatim na TOYZNOIZ-u u Bolzanu, Italija te u Velikoj Britaniji pri Attenborough centru za kreativne umjetnosti Sveučilišta u Sussexu. CHA/V sintisajzer uključen je u nastavni plan i program poznat pod nazivom Zvučne prakse na Rhode Island School of Design te eksperimentalne prakse u elektroničkoj umjetnosti na Institutu za umjetnost u Clevelandu. Radionice koje koriste CHA / V tutorski program podučavaju se u Zakladi Coaxial Art u Los Angelesu, SAD, zatim na TOYZNOIZ-u u Bolzanu, Italija te u Velikoj Britaniji pri Attenborough centru za kreativne umjetnosti Sveučilišta u Sussexu.
 +
 +----
  
 ====== Museomix Zagreb (2018) ====== ====== Museomix Zagreb (2018) ======
exhibits.1573768948.txt.gz · Last modified: 2019/11/14 23:02 by dp